Pera Müzesi / Picasso – Suite Vollard Gravürler

Ege için çok dolu ve keyifli bir hafta sonu idi Barış abisini özlediğini dile getiriyordu hep zaten pazar Barış abi ile çalışma var deyince çok sevindi.

Pera müzesinde Hafta sonu atölyelerinde Barış Karayazgan çalışma yaptırıyor 4 senedir sanırım ara ara çalışmalarına katılıyoruz en keyif aldığımız çalışmalar Barış Bey ile yapılan çalışmalar. Kendi merkezinde de ailece sanat çalışmalarına katılmıştık bir dönem Deniz Ege ve ben birde arkadaşlarımız çocuk ile beraber bir şeyler üretmek o enerjiyi hissetmek çok ayrı bir keyif. Bu arada Barış beyin 2. şubesi Erenköy de açılmış:)

Barış beyin müze gezilerini ben kendi adıma kaçırmak istemiyorum çocuklara eserleri öyle güzel anlatıyor ki ben profesyonel bir rehber eşliğinde ve konu hakkında hiçbir fikri olmayan biri olarak bir çok şey öğrenmiş olarak çıkıyorum çalışmalardan.

Önce çocuklar Picasso’nun diğer isimlerini öğrendi tam 13 ismi varmış neden bu kadar çok ismi olduğunu , nerede yaşadığını,

Sonra sergide eserleri incelerken kontür çizgi , eskiz çalışmasını öğrendiler,  Bir resminde yaratığın kaç çeşit hayvan olabileceği hakkında görüş bildirdiler resimdeki çocukların yüzlerine çizimle nasıl dikkat çekildiği konusunu algıladılar, Picasso nun ilk resme kuş çizerek başladığı ve bu ününün krala kadar gidip onun için güzel güvercin çizdiği konusunda bilgilendiler.

Ayrıca mitolojik kahraman Minator’u öğrendik onun hikayesini büyük beyaz boğayı hepsi çok etkileyici idi..

Minator’u küçük kızın kucağındaki beyaz barış güvercini ile götürmesi savaşı bitirme çabası.

Bu çalışmaları Picasso’nun baskı ile nasıl yaptığını öğrendik.

Sonrasında çocuklar atölyede süngere kendi resimleri çizdiler üzerine boya sürüp kağıda baskı ile resimlerini çıkardılar. Hepsi harika idi.

İyki Barış Karayazgan var sayesinde ben ve çocuklar öyle güzel şeyler öğreniyoruz ki ve  Pera müzesine teşekkürler bizleri Barış bey ile buluşturduğu için sanata çocukları kattıkları için çocuklarımız ve kendi adıma binlerce teşekkürler tüm sergileri keyfile bekliyoruz.

http://www.peramuzesi.org.tr/sergiler/detay_gelecek_sergiler.aspx?SectionID=ZLDEE8PpdVjMJ2LKETgp5w%3d%3d&ContentId=AUuCGz4Abj/etYUfCflZDw%3d%3d

Bu arada fotoğraflar sitede

http://www.cocuklagezeriz.biz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s