SSM Fırça ve Kalemin İzinde Sınırları Aşmak

Cumartesi sabah işe uğramam gerekti oradan arkadaşım beni aldı ve beraber geldik hava çok güzeldi çocuklar birbirlerini çok özledikleri için atölyenin önündeki çimenlik alanda hemen oyuna daldılar.Hazırlıklar tamam olunca Sibel abla ve Gönül abla ile çocuklar çalışma alanına geldi ve hemen içlerinden sesler yükselmeye başladı yaşasın yine buraya geldik burayı Sibel ablayı çok seviyorum :))

Yazının tarihçesinden oluşan kısa bir sunum ve sohbet ettiler ilk çağlarda duvarlara yapılan resimlerden daha sonra Asurlar’ın bambu kamışları içine doldurulan çamurlarla yaptıkları çivi yazısı (bunu bende yeni öğrendim) tabletler vb sohbet herkes için aydınlatıcı oldu.  Sonra her zamanki gibi süslü isim kartlarına en süsülü şekilde kendince isimlerini yazdılar ve sıraya dizildiler.

Atölyeden sergi alanına yürüyüş yolu çok keyifli şimdide bahar her yer çiçekli önce pembe Japon kiraz ağacı(sakura)’nı inceledik , yolda mini göletteki nilüfer yapraklarında  güneşlenen kurbağaları inceledik sonra yolumuz üzerindeki beyaz leylakları gördük kokladık, devamında harika renkli erguvanları inceledik ve sergi alanına geldik bu sefer sergi köşkte idi dolayısı işle giriş yan taraftan.

Çocuklar pamirus kağıdını öğrendi, japon kaligrafi sanatı ile yazılmış eserlerde neler yazılmış olabileceklerini tahmin ettiler yorumlar ve hikayelerin hepsi çok güzeldi çocuklardan bu yorumların olduğunu duymak çok şaşırtıcı. Bir eser de Ege’nin yorumu kılıçların rüzgarı oldu eser dünyanın başlangıcı gibi bir şeyi anlatıyordu. Sergide Japon yazı sanatı ustası Kampo’nun kendi müzesinde bulunan eserleri doğumunun 100. yılında barış sembolü olarak sergileniyor.

Bu resim ve yazıyı gördüklerinde sihirli hareketlerdeki tabak çevirme çalışması akıllarına geldi yazdığı mesajda güzeldi ” Durmadan ama durmadan talim ederek kazanılan etkileyici bir başarı”..

Sergide hat sanatını ve latin yazı sanatı ile yazılan eserleri de incelediler ,hattat ve teship nedir öğrendiler ve atölyeye geçtik. Sergideki tarza benzer siyah karton üzerine çerçeve şeklinde yapıştırılmış kağıtlara siyah, mavi kırmızı mürekkeple sessiz bir şekilde japon müziği eşliğinde adeta trans halde yazı çalışması yaptılar..

Devamında aynı tarz siyah karton üstünde özel bir kağıda resim çalışması yaptılarhttp://muze.sabanciuniv.edu/exhibition/exhibition.php?lngExhibitionID=98&bytSectionID=1

Sergi 27 Hazirana kadar açık

Yine memnun ve keyifli ve kendimize  bir çok şey katmış olarak ayrıldık.Teşekkürler sibel ve gönül abla

Reklamlar

SSM Fırça ve Kalemin İzinde Sınırları Aşmak” üzerine 2 yorum

  1. Onlar içinde keyifli idi gerçekten özellikle el yazması kuran’lar çok ilgilerini çekti Ülkü’nün annesi ile gezdiler bir daha ki sefere anlaşalım bende annemi getireyim:)))

  2. Bu sefer ben gelemedim ama annem de Ceylin de çok beğenmişlerdi. Hele annem ilk kez gördü orayı. Çok güzel biryermiş, çocuklar çok şanslılar dedi. Sabancı Müzesi ve Söz Danışmanlık’a çok teşekkürler. Ülkücüm, sana da tekrar çok çok teşekkür ederim. Sana çok zahmet verdik. Sayende bu güzel etkinliği kaçırmamış olduk. Sevgiler. Asuman

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s