Dupnisa Mağarası İğneada

Bu pazar cocuklagezeriz.biz diyemedik  eşimle kendimize ayırdık  motor ile gezmeye karar verdik. Sabah 9 gibi çıktık Kemerburgaz yönünden köylerden geçerek Çatalca Saray Vize yönünden Demirköy ve İğneada şeklinde bir rota izledik.  Bu arada çocukları da dahil ederek motorsiklet ile nasıl gezeriz konusunda önerisi olan arkadaş varsa sevinirim.

Kemerburgaz yönünde yollar çok güzel olmuş Tayakadın sapağına kadar çift şeritli otoban şeklinde ilerleyebiliyorsunuz sonra mis gibi orman yolu rengarenk çiçekler  ile ilerliyorsunuz. Biraz ilerleyince günebakan  tarlaları boynunu bükmüş  karşınızda.

Kahvaltı mekanı ararken Binkılıç köyü civarında yolda saklıbahçe diye bir tabela gördük ve hemen sapağa girdik 100 200 metre kadar toprak yolda ilerledikten sonra  gerçekten adı gibi sakı bir bahçe karşıladı bizi:)Nehir kenarında içinde elma ağaçları olan sadece hafta sonları açık olan küçük bir mekan.

Nehir üstüne kurulmuş masalara konumlandık ve hemen kahvaltımızı söyledik bal kaymak sucuklu yumurta  hepsi nefisti:) Bu ara biz nehirde su kaplumbağalarını ve ağaç dallarındaki sincapların zıplamasını yemişleri yemelerini izledik:) Hesap çok kibar şekilde bir çiçek eşiğinde sunuluyor kaskımdaki romantik görünen çiçeğimiz:)Burada ayrıca et mangal da yapılıyormuş .

Kahvaltı sonrası karnımız doymuş olarak yola koyulduk Vize’den sonra Demirköy sapağına geldiğimizde yolun keyfi apayrı her tarafınız sık ormanlık o kokular renkler yeşilin güneş ışığı ile size sergilediği renkler hepsi muhteşemdi. Yol kenarındaki buz gibi çeşmeler:) Aşağıdaki resimler motorda giderken çekildi.

Demirköy’ü geçince İğneada’ya geldik ama umduğumuz gibi çıkmadı sahil gerçekten çok uzun geniş alan ama çok kalabalık:( Hemen orada birşeyler içip Dupnisa mağarasına gitmek için yola koyulduk. Demirköy içinden asfalt yol var buradan çıkılmalı köye gelmeden önce var olan sapaktan gidilir ise 30 km ve toprak yol imiş aman dikkat.

Demirköy içinden yine döne döne dağa tırmanarak ilerleniyor yaklaşık 22km imiş sonra köyün hemen çıkışındaki tabelayı kaçırmamak gerekli oradan da 5 km toprak yol gidiyorsunuz. Mağara çevresi piknik mesire alanı buz gibi bir dere akıyor.

Mağara girişi ücretli güvenlik var  mağara içerisinde yaklaşık 150 mt kadar ilerleyip mağaranın diğer ucundan çıkabiliyorsunuz. İçerisi buz gibi sarkıtlar çok güzel görülmeye değer büyük bir mağara.

Toplam Evden gidiş geliş motorsiklet  ile 500 km yol yaptık keyifli ve yorucu idi:)Dönüş yolunu TEM üzerinden geldik araba ile yazlıkçılar trafikte saatlerce bekliyordu:( Arabasız olduğumuza sevindik:)

Kalan resimler sitede http://www.cocuklagezeri.biz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s