Efsane İstanbul Çocuklar için İstanbul Okulu

Sabancı Müzesindeki Efsane İstanbul sergisi Haziran ayında başladığında çok sevinmiştik, çocuklara İstanbul sergisi için ne güzel şeyler hazırlanmıştır diye ama heyecanla beklediğimiz o mesaj gelmedi aradık sorduk yapılmayacak dendi ee ne güzel yaza geliyor yaz okulu yapıyordunuz ücretsiz oda yok ne var ücretli yaz okulu başladı diğer müzeler öyle yapıyor cevabını alınca çok üzüldüm çok üzüldük.

Sabancı Müzesindeki çalışmalara yaklaşık oğlumla 5 senedir katılıyoruz kızım anne karnında katılmaya başladı etkinliklere sergilere. Söz danışmanlık Sibel hanımı onlar sayesinde tanıdık. Ve çocuklara ne olursa olsun her şeyi sıkmadan sevgi ile çok güzel anlatılabileceğini gördük . Her sergiyi oğlum kızım için mi yoksa kendim için mi heyecanla beklediğim kısmı karışmaya başladı.  Sibel Sonmaz ve ekibinin anlatımı her bir sergideki hikayeleri beni öyle heyecanlandırıyor ki hele hele çocuklarla sergiyi gezmek ayrı heyecan onları sohbet sırasındaki yorumları her bir sergideki en ince detayları çıkarmaları çocuk gözü ile sergiyi gezmek en büyük keyif benim için o yüzden velilerin sergiyi çocukların dikkatini dağıtmamak açısından çocuklar ile gezmeleri yasak  olsa da uzaktan onlarla gezmekten çok keyif alıyorum.

Sonra geçen haftalarda beklediğimiz mesajı görünce çok heyecanlandım hemen rezervasyon yaptık Cumartesi ve pazar katıldık sergiye.

Cumartesi günkü çalışmanın adı  “İstanbul’un Gökyüzündeki Efsaneler” idi . Çalışmada önce İstanbul üzerine mini bir sohbet oldu İstanbul bir çok ismi olduğunu öğrendiler sonrasında hazine sandığı içine tek tek bakıp gerçek hazine kim onları gördüler:)

Devamında puzzl gibi mini resimler halindeki her biri İstanbul hazinesi olan eserleri inceleyip ikişerli gruplar halinde kendi İstanbul hazinesi hikayelerini yarattılar.  Çitlenbik ağacı, Nilüfer(Lüfer) balıkları, ayasofya , arkoloji yeni cami , dikilitaş gibi İstanbul’un hazinelerinden mini hikayeler anlattılar…

Devamında sergiyi gezdiler girişte bir film izleniyor sonra Gökyüzü teması ile ilintili heykeller vede onların efsaneler mitolojik hikayeleri ile devam etti.

Sergi alanında bir kubbe yapılmış hepimiz kubbenin altında yatarak kubbedeki değişen resimleri izledik 10 dk kadar. Harika bir an görülmesini tavsiye ederim her bir ünlü cami den tavan süslemeleri kubbe resimleri hem dönüyor hemde aşağı yukarı doğru çıkıyor arkasından kilise tavan süslemeleri geliyor güzel bir görsel şölen:) Camilerdeki devam eden süslemelerin sonsuzluk ve buda cennet bahçelerini ifade ettiğini öğrendik.

Sergi sonrası çocuklar Atölyede resim yaparak İstanbul’u kurtaracak efsanelerini yarattılar bu kısımlarına bayılıyorlar.

Pazar günü serginin devamındaki eğitim programı “İstanbul’un Tılsımları” idi .

Tılsım ne demek İstanbul’un tılsımları sizce neler koruyucuları nelerdir nasıl korunmalıdır çocuklardan çıkan fikirler duyulmaya değerdi, özellikle  doğayı kirletmenin bilincinde idiler teknolojiyi doğa için yararlı nasıl kullanabiliriz fikirleri süperdi..

Sergi gezisi sonrası her biri İstanbul için tılsımlar çizdiler.

Sergi kapsamında Perşembe ve Cuma’da eğitimlere katılacaklar. Hatta müjdeli haberi orada aldım yoğun talep üzerine Salı ve Perşembede yeni bir eğitim programı eklenmiş bu işe çok sevindik. Keşke baştan organize olunup geçen yıllarda olduğu gibi yaz okulu kapsamında düzenli birbirini takip eden ve sonra çocukların yaptıklarını sergiledikleri bir sergi şeklinde olsaydı bizde geçen yıllardaki gibi çocuklarımızın sergilerini gezse idik:)

Teşekkürler Sabancı müzesi teşekkürler Söz danışmanlık iyi ki varsınız çocuklarımızın ve bizim penceremize yeni bakış açıları sunuyorsunuz.

Eğitim zamanları aşağıdaki gibi

SSM Efsane İstanbul Kayıtları Devam Ediyor
Salı ve Çarşamba Günleri de SSM deyiz

Çocuklar için İstanbul Okulu!
İstanbul’un 8000 yıllık tarihi çocukların elinde canlanıyor.
Sakıp Sabancı Müzesi Efsane İstanbul Sergisi ile 2010 Avrupa Kültür Başkenti projelerinin en önemlilerinden birini gerçekleştirirken çocukları da unutmadı. Yaşadıkları şehri sevip koruma bilinci geliştirmelerinin, onu çok iyi tanımalarından geçtiğine inanan müze; çocukları çok eğlenceli ve yaratıcı bir tanıma sürecine davet ediyor. Tarihöncesinden Osmanlı’ya kadar her dönemin İstanbul’u, üç boyutlu çalışmalar ve bezeme etkinlikleri ile hayat buluyor. Bizans ve Osmanlı dönemlerinin haritaları çocuklar tarafından üç boyutlu hale getiriliyor. Bizans’ın mozaiklerle kaplı kiliseleri, Osmanlı’nın çini bezeli camileri çocukların hayal gücü ile birleşerek görülmemiş bir İstanbul’u yaratıyor. Sadece İstanbul değil, tarih boyunca İstanbul’da yaşayanlar da kostümleri ile birlikte dile geliyor.
Çocuklar İstanbul’un taşını, toprağını, gökyüzünü ve denizini altına dönüştürüyor. 
Etkinlik başlıkları: İstanbul Albümü (Her Salı)
İstanbul’da Kişiler ve Kostümler (Her Çarşamba)
İstanbul’un Toprağındaki Efsaneler (Her Perşembe)
İstanbul’un Denizindeki Efsaneler (Her Cuma)
İstanbul’un Gökyüzündeki Efsaneler (Her Cumartesi)
İstanbul’un Tılsımları (Her Pazar)
Hangi günler: Ağustos ve Eylül aylarında her Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma,
Cumartesi, Pazar
Hangi saatler: 1. Grup                 10.30 – 13.30
2. Grup                 14.30 – 17.30
Hangi yaşlar: 2005 – 1996 yılları arasında doğan çocuklar
Ücret: Ücretsiz!
Nasıl kayıt olunur: 0535 629 91 01 nolu telefondan ve info@sozdanismanlik.com
adresinden kayıt olabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s