Japon Medya Sanatları Sergisi (Pera Müzesi)

Japon Medya sanatları sergisi iki kısımdan oluşuyor Yaratıcı Akıl ve anlatıcı Akıl.1997 yılından bu yana Japonya’da Sanat, Eğlence , Animason ve Manga bölümlerinden oluşan bir festival şeklinde düzenleniyormuş.

Çocuklar öne atölyede eğitmen Barış Karayazgan ile mini bir söyleşi yaptılar. Her zamanki gibi pozitif enerjisi ile çocukları heyecanlandırdı sergiye hazırladı sohbetlerle eğlence ile çaktırmadan sergi hakkında mini mini notlarını aktardı.

İlk önce MONO japonca şey anlamına geldiğini öğrendiler. Çocuklara gıdık testi ile enerjilerini boşalttılar. Kendi isimlerini yaratıcı şekilde yazarak isim kartlarını oluşturup sergiye geçildi.

Sergide önce Yaratıcı Akıl bölümünden başlandı. Değişik bir nakış işleme tekniğini gördüler. Sonra Morfo Kule sini incelediler manyetik alanla toz demir tozlarının canlı gibi hareketini incelediler. Bilye  Çanı II ile çelik rulman bilyelerden oluşan müzik ziyafetini inceleyip nasıl çalıştığı kullanılan materyaller hakkında fikirlerini söylediler. Otamatone sempatik tasarımlı ilginç bir müzik aleti buna  dokunarak müzik çaldılar . Cam göz içine bakarak 360  derece dönebilen vizörden resim benzeri bir görsel izlediler.

Atölyeden çıkmadan yanlarına birer yaparak hazırlamışlardı bunu duvara ağaç şeklinde yapılmış uçlarında kokuya duyarlı aletler olan yerde parfüm sıkarak bunlardan çıkan kuş çiçek arı şeklindeki ışık görsellerini incelediler.

Alt katta Manga sanatını incelediler Manga çizgi karakterlerinin karakteristik özelliklerini konuşutular.

Devamında al katta kendilerinin MANGAkarakterlerini yaratıp boyadılar. Her zamanki gibi keyifli güzel eğlenceli bir atölye ver sergi oldu. Devamında biz 1 saat daha sergiden ayrılamadık tek tek tekrardan her bir eseri denedik ayrıca sergi salonunda bulunan Wi oyunlarını oynadılar.

Ayrıca kısa animasyon film gösterimleri var bunlara katılamadık ama sergi süresinde bunlarıda izlemek için gelmeyi planlıyoruz.

Eylül ayındaki atölye çalışmaları aşağıdaki gibi.

http://www.peramuzesi.org.tr/egitim/detay.aspx?SectionID=Onumdy9Q3jSeWEw3YzMpBA%3d%3d&ContentId=hcdFFfcyHxonuLzPoCfc7Q%3d%3d

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s