1001 İcat Sergisi

Pazartesi akşamı 1001 İcat sergisini görmek için Sultanahmete gittik tam iftar saatini 10 dakika geçe  kapıda olduğumuzdan sırada 5-6 kişi vardı çok beklemeden içeri girdik. Çıktığımızda kapıya baktık ki çok uzun kuyruklar  vardı aman dikkat.

1001 Arapça çok bol anlamına gelmekte imiş bu sebeple sergiye bu ad verilmiş.

Sergi ücretsiz , girişte 13 dakikalık “1001 İcat ve Sırlar Kütüphanesi” isimli  bir film gösterimi var. Film sihirli bir kitap gösterimi ile kitabın içinden tek tek çıkan mucitler kendi buluşları hakkında günümüzde halen kullanılan buluşları hakkında bilgiler veriyor  çocukların ilgisini kesinlikle çekiyor.

Serginin ilgi odağı filli Saat çalışmasına denk gelemedik ama özellikle ejderhalar çocukların yoğun ilgisini çekti. Çevresindeki interaktif oyunlarda zamangeçirebilirler.

Devamında astroloji ve yıldızları bulunan alanda oynamak istediler ama çok kalabalık olduğu için oynayamadık

Usturlap ‘ın icadını kadın bir mucitin bulduğundan bahsediliyor Usturlap gök cisimlerinin yükseltisini ölçmeye yarayan alet. http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=usturlap Buradan daha detaylı bakabilirsiniz. Nichol Kidman’ın oynadığı bir film vardı  o filmdeki geleceği gösteren saate benziyor.

İpek yolu kısmında interaktif sorularla altın toplayarak oyun oynanıyor . Günümüz haritasına çok yakın olan harita ters şeklinde çok ilginç idi. Şimdiki ameliyatlarda bile hala kullanılan cerrahi aletlerini görmek ilginçti.

Sonrasında çok kalabalık olduğu için tek tek her şeyi inceleyip çocukların oyunları oynamasına çok fırsat olmadı 😦

Halbuki ingilizce olan sitesinde öğretmen setlerine kadar güzel dökümanlar hazırlanmış. http://www.1001inventions.com/media/teachers-pack Sergi alanında her birinde anlatan tanıtan görevli var ama yeterli değil:(Ücretsiz yapılmış olması kargaşaya sebep olmuş en azından göstermelik 1 TL gibi bile olsa bir ücretlendirme olmalı idi. Ve  yukarıdaki  linkte ki öğretmen setleri Türkçe olarak ta hazırlanıp çocuklara her bir eserde yada bir köşede atölye alanında yaş gruplarına göre tanıtım olmalı idi . Sultanahmette ramazan dolayısı ile olan kargaşa kalabalık çok fazla.

Sergi 5 Ekime kadar sürecek ,  belki ramazan dan sonra bu tarz çalışmalar olur yada sakin olduğu bir zaman yeniden gideriz.

Türkçe sitesi,

http://www.1001icat.com/

Reklamlar

1001 İcat Sergisi” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba, biz de bebeğimiz ve 9 yaşındaki kızımızla 1001 İcat Sergisi’ne gitmiştik. Usturlabı defalarca incelemişti büyük kızım. Ayrıca dolu dolu bir blogunuz var, ellerinize sağlık.

    ikikardesiz.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s