AGA KHAN(AĞA HAN) MÜZESİ’NİN HAZİNELERİ VE İSLAM DÜNYASINDA KALİGRAFİ VE KİTAP SANATI

Sabancı Müzesinde yine güzel bir sergi yine Söz danışmanlık Sibel ile çok keyifli bir çalışma daha Kasım gibi oğlum katıldığında sergiyi gezemediğim için çok hayıflansam da sonunda bizi kıramayıp 2006 yaş grubu için çalışma yapacağız dediklerinde ismimiz ilk yazdıranlardandım sanırım:) Ve bu kızımın yaşına uyan sadece kızım için katıldığımız ilk Sabancı Müzesi çalışmasıydı.Daha karnımda iken abiden dolayı için katılmaya başlamış olsa da sadece kendine özel onun yaş grupları ile çalışma olması onun için çok farklı bir keyifti.
Sabah sahilde keyifli kahvaltı sonrası çalışmaya katıldık . Hepsi 2006 yaş grubu belki ilk defa bir müzeye gelmiş 4.5 5 yaş arası çocukların gözleri heyecanlı ve ürkek idi, ve o yaşlardaki oğlumun durumunu unutmuşum demek ki bu ürkek ve endişelerini Sibel’in güven dolu konuşması sonrası rahatlamalarını o salonda çocuklarla hissettim:)Sonrasında kitap yazı müze üzerine mini söyleşi sonrası küçük oldukları işçin servis ile müzeye kadar çıkarıldılar:)
Ve Sibel ve ekibinin klasikleşmiş sergi öncesi dışarıda çocukların gürültülerini maksimum düzeyde yapıp bunları Sibel ablalarına teslim edip girişte ağaca asma seramonisi çocukları rahatlatmıştı:)
İlk önce girişte kağıt yapımını anlatan mini bir video gösterisinde kağıt çorbasını öğrendiler sonrasında Çeşitli yazım yazım teknikleri ile ağaca kapılara yapılan süslemeleri incelediler.

Bu yazım tekniklerinden en iliginçleri güvercin ile haberleşme tekniklerinde kullanılan küçük kağıtlara yazılan yazılar.

Kapı süslemelerinde yazan yazının anlamı çok güzeldi “Kapıcı , bu kapıdan geçen kapının sahibine mutluluk kapısını aç”

Alem nedir öğrendik ve bu alemdeki gizli şekilleri buldular :)Minyatür sanatını gördüler. Altın yazmalı kuran-ı kerimleri incelediler Hindistan’da yazılmış olanların ne kadar renkli olduklarını fark ettiler. Özellikle Efsane İstanbul sergisindeki ibadet yerlerindeki tavan süslemelerinin gösterildiği alanda bu sefer elektronik ortama yüklenmiş dev Kuran-ı Kerim’in tek tek sayfalarını çevirip duvara yansıyan görüntüsüne bakarak öğrendikleri süslemeleri hat sanatını yazım tekniklerini tekrar ettiler ve bunları sanal fotoğraf makinesi ile fotoğraflayıp ceplerine koydular.
Sonrasında atölyeye inip kendi el emeği kitaplarını yapmaya başladılar bir sayfada hat sanatı bir sayda minyatür bir sayfada halı bir sayfa kapı yaparak süsledikleri kitaplarını alıp keyifli bir şekilde ayrıldılar. Bu arada ağabey daha önce çalışmaya katılmış olmasına rağmen kardeşini gördüğünde dayanamayıp oda tekrar çalışmaya misafir olarak oda katıldı. Ve tekrar tekrar teşekkürler Söz danışmanlığa ve bizi bu güzel sergi ile ve profesyonel ekip ile hemde ücretsiz buluşturan Sabancı ailesine.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s