Akrobatik Fındıkkıran

İndirim sitelerinden %50 indirimini okuyunca çocukların seveceğini düşünerek aldım.  Cumartesi saat 15te Maslak TİM Show Center’da sergileniyordu.

Normal günde Maslak’a 15 dakikada geldiğimi düşünerek 14,25 gibi evden çıktım fakat hem köprü trafiğine takıldık, hemde havanın çok güzel olmasından dolayı Sarıyer trafiğine takıldık ve gösteriye 20 dakika geç kaldık maalesef:( Cumartesi gidecekler 1 saat öncesinden programını yapmalarında fayda var:(

Gösteride özellikle siyahlar içindeki büyücünün sihirbazlık gösterileri çocukların ilgisini çok çekti.

Erkek çocukların ilgisi daha çok ipte bisikleti ile yürüyüş yaparken maksimumda idi. Kızımın ilgisi ise kırmızı saten kumaşlarla yapılan gösteride idi

Tavuskuşu desenli şemsiye şovu çok güzeldi.

Sahnede beyaz ağaç olup kar yağdığı sahne tam bir görsel şölendi:)

8 yaş grubu oğlum başlarda sıkıldı ara verip arkadaşını bulduğumuzda 2. perdede yan yana izleyince daha keyifle izledi ve eğlendi .

5 yaşında ki kızım ise dansı sevdiği için tüm gösteriyi ilgi ile izledi.

Yerimiz balkonda idi en ön sıradan gayet net güzel izlenebiliyor

İçeriği ise aşağıdaki gibi

Çinli Akrobatların Masalsı Yolculuğu

Bir dünya klasiği olan “Fındıkkıran”ı yeniden tasarlayan Dalian Akrobasi Grubu, bizi çocukluk günlerimize doğru yolculuğa çıkarırken, fonu Çaykovski’nin romantik partisyonu dolduruyor.

Dalian Akrobasi Topluluğu
1951 yılında kurulan Dalian Akrobasi Topluluğu, Çin’in en prestijli akrobasi topluluklarından biri kabul edilmektedir.

Aralarında Kuzey Kore, İngiltere, Hollanda, Yunanistan, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Yugoslavya, Filipinler, İtalya, İsviçre, Belçika, Amerika, Güney Kore, Şili, Arjantin, Uruguay, Bolivya, Kanada, Avusturya, Norveç, Almanya, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de bulunduğu 60’tan fazla ülkede sahne alan grubun bünyesinde direktörler, koreograflar, besteciler, sahne tasarımcıları ve akrobatlardan oluşan 500 kişilik bir kadro yer almaktadır.

Çok zengin ve olağanüstü bir repertuara sahip olan Dalian Akrobasi Topluluğu, ulusal ve uluslararası akrobasi yarışmalarında sayısız ödüller kazanmıştır. Sahneledikleri mükemmel gösteriler arasında “Dalian Bisiklet Becerileri”, “Dalian – Havada Süzülüş”, “Modern Kontorsiyon Sevgisi” ve “Dönen Meteor” sayılabilir.

Akrobatik Fındıkkıran
En bilinen peri masallarından biri olan “Fındıkkıran”, Çaykovski’nin yaklaşık bir asır kadar önce yarattığı beste eşliğinde sahneye aktarılmasıyla dünyanın en ünlü klasik bale yapıtlarından birine dönüştü. Batı ülkelerinde Noel ve yılbaşına özgü bir repertuar olarak çok rağbet gören ‘’Fındıkkıran’’ dünya çapında büyük bir popülarite kazandı.

“Dalian Akrobasi Topluluğu”, Hoffmann‘ın öyküsüne dayanan konusu ve Çaykovski’nin özgün müziğiyle “Fındıkkıran”ı akrobatik olarak yeniden yorumladı. Eseri modern sanatın bakış açısıyla ele alan topluluk, yepyeni bir akrobatik pantomim türünü dünyada ilk kez sahneledi.                                                                 

Akrobasinin bale, pantomim, sihir, maskeler ve müzikle birleşimi, karakterlerin yeniden yorumlanışı, Uzak Doğu’nun sonsuz büyüsü ve Çin tarzı sahne tasarımı gösteriyi göz alıcı, etkileyici, görkemli ve büyüleyici bir sanat eserine dönüştürüyor.
Modern toplumun popüler unsurlarını da eserle birleştiren gösteri, insanoğlunun durmaksızın sevgi ve güzelliği arayışını anlatıyor.

Hem rafine hem de popüler zevklere hitap eden gösteri en üst seviyede akademik beceri kalitesine sahip olmasının yanı sıra her yaştan seyircinin zevkine de hitap ediyor.

Fındıkkıran
“Fındıkkıran”ın akrobatik versiyonu olan gösteride sevgi ve güzelliğin öyküsü anlatılıyor: Masha, Almanya’nın küçük bir kentinde oturmaktadır. Hayal kurmayı seven saf ve sevimli bir kızdır. Babası işiyle, annesi de dans partileriyle meşguldür. Kibirli ve bencil ağabeyinin aklı ise hınzırlıktadır. Yalnızlık çeken Masha bütün gününü kendi düş aleminde geçirmektedir. Bir Noel akşamı, Uzak Doğu’dan gelen gizemli bir büyücü ona zarif bir hediye verir: bir fındıkkıran. Bu hediye Masha’nın kalbine giden yolu açar. Büyücünün yardımıyla Masha, içine kapandığı yalnız dünyadan çıkarak cesur ve güçlü olmayı öğrenir. Fındıkkıranla birlikte siyah adamların komplolarına karşı savaşır ve onları yok ederler. Fındıkkıranın ruhunu uyandıran Masha’nın ona karşı hissettiği samimi sevgi kötü laneti ortadan kaldırır. Fındıkkıran sonunda yakışıklı bir prense dönüşür. Prens ve Masha kar perilerinin huzurunda dans eder ve doğudaki krallığa doğru romantik bir seyahate koyulurlar.

Dünya prömiyeri 2008’de yapılan gösteri, şimdiye kadar 200 kezden fazla seyirciyle buluştu. Gerek Çin’de gerekse sahnelendiği diğer ülkelerde izleyicilerin ve medyanın büyük beğenisini kazandı.

Gösteri halen devam ediyor Nisan ayı boyunca var..

Çocuğa göre sevip sevmeyeceği değişmekle beraber aile ile beraber yapılabilecek güzel bir aktivite.

Ege özellikle geçen sene gittiğimiz Sihirli hareketler çalışmasında yaptığı çalışmaları gördükçe daha keyifle izledi gösteriyi

Otopark mevcut

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s