Ekolojik Videolar Kayıp Cennet


İstanbul Modern’de  25 Mart 24  Temmuz tarihlerini kapsayan yeni sergi başladı buda yeni çocuk atölyeleri demek. Cumartesi sabah Deniz ‘in yaş grubu için olan çalışmayı maalesef gidemedik yakın zamanda onuda yazacağım ama Pazar sabahı olan Ekolojik Videolar çalışması yine keyifli çocuklarda farkındalık yaratan bir çalışma oldu.

Pazar sabahı olan çalışmalar 10 dan 10,15’e alınmış ama yinede pazar sabahı için erken bir saat olduğundan katılımcı sayısı maalesef çok az:(Belki Pazar gününe özel saat 11 gibi başlasa daha çok çocuk katılabilir.

Bu sefer yalnız gittik arkadaşlarımız yoktu arkadaşımız olmayınca hemen oğlum katılmak istemiyorum dediği için eğitim sırasında yanında kalmak zorunda kaldım sayesinde yaptıkları çalışmayıda izleme fırsatımız  oldu kızımla 🙂 Eğitimi Selcen abla ve Irmak abla vermekte. Irmak abla son bir ayda katıldığımız çalışmalarda tanıdık samimi içten ama çocukla çalışırken biraz daha girişken olursa tutuk kalmaz ise daha da keyifli bir çalışma çıkacağına eminim:) Selcen abla birkaç senedir orada ailece sanat çalışmalarından tanıyoruz bu çalışma çok daha başarılı idi ama yinede sanki çocukla aralarında mesafe var 😦

Balina , yunus,  kaplumbağa , yıldız, deniz anası gibi şekiler verilmiş görseller ile bu hayvanları yaşam alanlarına nasıl müdahele edildiğini nelerden şikayet edebileceklerini çocuklar kendilerini onların yerine koyup anlattılar.

Sonra sergi alanına geçip birkaç sanatçının videsonu incelediler. Karıncaların ekmek yerinde renkli kağıçt taşımaları,  ormannın önüne konmuş ağacın dallarındaki plastikler, Avustral’yada kanguruların yol kenarlarında yaşadıkları kazalar:(Çocukluğunu  İsviçre Alp’lerinda yaşamış sanatçının çocukluğunu hatırlatması, bir tilkinin doğada olmak yerine gece girdği resim sergisinde ki gezisi:)

Çevra bilinci insanın doğa üzerindeki yıkımı vbb bir dolu şey konusunda farkındalık geliştirip sergiden atölye alanına geçtiler. Sonra seçtikleri hayvanlar için bir senaryo yazıp  beyaz perdede onları konuştururken eğitmen her birini videolara çekip CD ye kaydetip hediye etti:)

Ayrıca bu senoryalarını resimlediler.

Atölye çalışması 10-12 yaş grubu için ama yazmayı bilen tüm çocuklar çalışmaya katılabilir görünüyor:)

Üstelik tüm atölye çalışmaları her zamanki gibi ücretsiz sergi bitmeden kaçırmayın. İstanbul Modern in eğitim etkinliker bölümünden etkinlikleri takip edebilirsiniz bültenine üye olup önceden atölye çalışmaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz .

Devamında Sultanahmet turu yaptık .

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s