İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Kısa bir kestane ve mesir macunu yeme molasından sonra mozaik müzesini bulmak için yola koyulduk. Sultahmet Cami’nin Ayasofya’ya bakan kapısından çıkıp sağ kolda ilerleyince çarşı içinden geçerek Mozaik Müzesine geliyorsunuz.

Müze Kart geçerli.  Mozaikler dinsel içerikli olmayıp doğadan ve günlük hayattan alıntılar var. İstanbul Büyük Saray Mozikleri Müzesi hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Özellikle geçen yıllarda İstanbul Modern’de sanatçı ile yapılan buluşmalarda grfion ile iligli bir okuma ve drama çalışması yapmışlardı buradaki kertenkele yiyen Grifon bize bu çalışmayı hatırlattı. Grifon’un kuyruğunun ucunu  AVATAR’ların atlarına bağlanmak için kullandıkları kuyruklara benzettik:)

Çıkışta  gördüğümüz çocuk kitabı güzeldi ama fiyatı yüksekti hemde şu ara onu yapabileceklerini sanmadığımdan almadım ilerleyen dönemlerde alınabilir bir sayfada  mozaik resimlerinin orjinali diğer sayfasında siyah beyaz resmine renkli çıkartmalarla mozaiğini yapıyorsunuz  .

Çıkışta çarşıdan oyuncaklarını seçtiler oğlum Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet’in heykellerini kızım için minik bir kuzu alıp yemek yemek için meydana geçtik.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s