Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Pazar günü hava nefisti İstanbul Modern’deki çalışmamız öğlen bitince Sultanahmet turu yapmaya karar verdik .  Arabayı orada bırakıp tramvaya atladık hemen. Yaklaşık 2  2.5 senedir müze kart kullanıyoruz. Ve Sultanahmet çevresini fırsat buldukça geziyoruz. Bu müze kartımızı en son kurban bayramında gittiğimiz  Ankara Etnografya müzesinde yenilemiştik. (Bu arada Ankara ve Kayseri gezilerimizi yazamadım henüz)

Müze Kartı 20 TL karşılığında alıyorsunuz kimliğiniz deki foto hemen taranıp kartınıza ekleniyor sonra hemen hemen çoğu müzede geçiyor istediğiniz kadar geziyorsunuz.

Topkapı Sarayı , Ayasofya ve yerebatab sarnıcını birkaç kez gezdiğimiz den görmediklerimizi gezelim diye düşündüm İbrahim Paşa Sarayın’daki Türk ve İslam Eserleri Müze’sine gittik. Meydanda Sultanahmet Cami ve Dikilitaş’ın karşısında . Girişte merdivenlerden  bebek arabası ve engellilerin çıkmasını sağlayacak  sistem kurulmuş.

Müze Halı, Hat sanatı ve el yazmaları, ahşap eserler ve taş sanatı şeklinde bölümlere ayrılmışlar.

Halıların büyüklüğü çocukların çok ilgisini çekti kendi boylarındaki büyük ve cebe sığacak kadar küçük Kuran-ı Kerimler ilgi çekici idi. Özellikle Sabancı Müzesinde gezdikleri Ağa Han sergisinde gördükleri yazım tekniklerini buradaki yazmalarda da fark ettiler. Kuran-ı Kerimlerin konduğu muhafazalar ilginçti. 

Kapı kolundaki deniz atı şeklindeki kapı tokmakları ilgi çekici idi.

Bahçesindeki asırlık Çınar ağacı hala ayakta dimdik baharın gelmesi ile yeşermeye başlamıştı.. Bahçesi Sulatanhmet kalabalığın dan kaçmak isterseniz sizin için harika kafa dinlenecek bir mekan olabilir.  Bahçede baharın geldiğini müjdeleyen kelebekleri kovaladık.

Müze çıkışında hediyelik eşya bölümünden çocuklar hepsini almak istedi iseler de günlük 15 er TL limit ile anlaşıp bir tane üzerinde İslam Eserleri Müzesi yazan dev kalem alıp çıktık.

Şu ara meydan tadilatta olduğu için Sultanahmet cami bahçesinde biraz dinlendikten sonra Mozaik müzesine geçtik.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s