İsimsiz Bienal 2011 Çocuk Atölyesi

Pazar günü sanatla sergi ile yoğun bir gün oldu havanında yağmurlu oluşu buna elverişli idi açıkçası.

Bienalde çocuk atölye çalışmalarını her sergide Pace Sanat  yapıyor . Sabah sabancı sonrası yemekten sonra Bienal’e gideceğimizi söylediğimde Ege’nin surat biraz ekşidi ben İstanbul Modern’ e gitmek istemiyorum oradaki ablaları sevmiyorum dedi 😦  Neyse çalışma İstanbul Modern’de değil onun bahçesindeki diğer antrepoda Pace Sanat Barış abi gelecek dediğimde  gözleri parladı ve çok özlediğini söyledi.. Çocuk dendiğinde çocukla sanat dendiğinde çocuklarla eğitim yapanların samimiyetini ve heyecanını çocuklar yalan makinası gibi çözümlüyorlar onları kandırmak çok zor:)

Kız arabada uyuyunca Ege ‘nin sergi gezisine çok az katılabildim Pace Sanat ekibi oradaydı ama Barış bey olmayınca Ege biraz hayal kırıklığına uğrasa da Aylin abla Barış beyin yokluğunu hissettirmedi.

Felix Gonzales Torres’in eserlerinden esinlenerek serginin ismi “İSİMSİZ” olarak belirlenmiş bugün internette kimdir diye arattığımda Felix Gonzales Torres   ile ilgili bu bilgilere ulaştım.

İlk gezdikleri eser yan yatmış kum saati zamanı askıya almak ile ilgili sanırım İsrail’li bir sanatçının eseri idi..

Sonrasında Sırbistan’ın  para birimi 200 sırp dinarlarındna oluşmuş bir kitapçık ile sergilediği eserde çocuklar paranın o ülkenin tarihini nasıl yansıttıklarını yorumladılar.

Ateşli silahlarla ölüm kısmında sanatçı Şerida İsrail tarafından kendilerine tehlike oluşturduğu için bir evin yıkımını video gösterimi ve yıkılan evlerden çıkan eşylarıda ayrı bir alanda sergilemişti. Özellikle bir evden çıkan çocuklara ait kırılmış oyuncaklar etkileyici idi.

Yine devamında başka bir sanatçıdının sergilediği mermi kovanları için çocukların yorumlarını dinlemek dikkate değerdi, sonrasında tahta ve metal ile yapılmış tüfek heykellerinin yorumlanması konusundaki fikirlerde çarpıcı idi.

Sonrası çocuklar Barış’ı ifade edecek resimlemeleri fırında ısıtıldığında küçülen bir malzemeye yapıp kolyelerini oluşturdular . Sergide sergilenmek üzerede kendi İSİMSİZ lerini yapıp teslim ettiler.

Yaş grubu daha çok 9 yaş ve üstü ..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s