Çocukların İstanbul’u

Bugün yağmurlu bir İstanbul sabahına uyandık. Yağmurda olsa arabasızda olsak heyecanlı bir çalışmaya gitmekten bizi alıkoyamazdı hiçbiri.

Çocuk Istanbul > ekibi yeni bir uluslararası çocuk atölyesine başlamış. Birkaç ülkede başlamış bir proje şehirlerin eski mimarların anılmasınıda içeriyor.
Çalışmanın içerikleri çok dolu. Cumartesi katıldığımız çalışma İstanbul ve Ben idi. Çalışmada büyük bir İstanbul haritası basılmış kumaş çevresinde oturup üzerinde yaşadıkları yerleri buldular. Sonra İstanbul üzerine mini bir sohbet sonrası evden okula giderken yol boyunca gördüklerini resimlediler. Sonrası İstanbul’da en sevdikleri yerler neler ve neden üzerine , ayrı bir kağıda en sevmedikleri yerler neden ve en son belediye başkanı olsanız ne yapardınız neden sorularını içeren minik notlar hazırladılar. Keyifli ve eğitici bir çalışma
idi, haftaya baharatlar ile macun yapacaklar çalışmalar Mayıs’a kadar devam .

Program içeriği aşağıdaki gibi ;

.

Atölyeler Program İçeriği

6­-10 yaş grupları

İstanbul’u Çiziyorum

Özlem Şekercioğlu Lesport‘un yürütücülüğünde gerçekleşen bu atölyede çocuklar, özdeş mekanları, martıları, kedileri, sokakları ile birlikte İstanbul’un hikayesini dinliyor ve sonra kendi İstanbul’larını çiziyor, kesiyor, boyuyor, yapıştırıyor ve kendi İstanbul haritalarını kendileri oluşturuyorlar.

İstanbul’un Lezzet Haritası

İpek Kuşçu‘nun yürütücülüğünde gerçekleşen bu atölyeler serisinde çocuklar İstanbul’a ait lezzetlerden bazıları ile tanışıyor ve lezzetlerin öyküsü ile birlikte Yedikule marulu, Çengelköy salatalığı, Kanlıca yoğurdu ve daha pek çok malzeme ile çalışarak kendi elleri ile üretiyorlar….

Her atölye çalışmasında ayrı bir semtin öne çıkan lezzeti ele alınacak.

Bir Tutam Baharat ve Baharat Yolu (Mısır Çarşısı): Bu atölyede çocuklar baharatlı macun yapıyorYedikule Marulu ve Çengelköy Salatalığı: Bu atölyedeçocuklar bol yeşillikli kısır yapıyorArnavutköy Çileği ve Kanlıca Yoğurdu: Bu atölyede çocuklar çilekli ev dondurması yapıyorÇok kültürlü İstanbul ve Paskalya: Bu atölyede çocuklar kutlamalar, ritüeller, özel lezzetleri ve hikayeleri ile İstanbul ‘da paskalya ile tanışıyor. Tavşan çikolatalarını yapıyor ve paskalya çöreklerinin tadına bakıyorlar.

9-12 yaş grupları

Çocuklardan İstanbul Rehberi

Bu atölyede çocuklar, İstanbul’a turist olarak gelen çocuklar için alternatif bir “gezi rehberi” oluşturuyorlar. Ziyaretçi akranlarını nereye, neden götürdüklerini, oralarda neler yapılabileceğini görsel olarak yansıtıyorlar. Kısacası, “çocuklardan çocuklara” bir İstanbul rehberi hazırlıyorlar.

İstanbul ve Ben

Hepimiz aynı kentte yaşıyoruz ama hepimizin İstanbul’u farklı. Güzergahlarımız, gördüklerimiz, yaşadıklarımız, yaptıklarımız farklı. Bu atölyede çocuklar kendi gördükleri İstanbul’larını çizerek, sözel olarak aktararak paylaşıyor, İstanbul’u farklı gözlerden görüyor, tanıyor ve İstanbul’u çocuklar için dönüştürüyorlar.

Yukarıdaki her iki atölye çalışması çocukistanbul Eğitim Bölümü eğitmenleri tarafından yürütülmektedir.

Program Takvimi ve iletişim bilgisi için Atölye Programı’nı tıklayınız.

Program aşağıdaki gibi

20140216-162658.jpg

20140216-162822.jpg

20140216-162841.jpg

20140216-162905.jpg

20140216-162932.jpg

20140216-162944.jpg

Bu arada vido görüntülerinde eklemişler link şöyle çalışma

Reklamlar

Çocukların İstanbul’u” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s