“Doğadaki Son Çocuk ” Kitabını Konuşuyoruz

“ Doğadaki Son Çocuk “ kitabını ilk emin değilim ama blogunu severek takip ettiğim sevgili Deli Anne’den duymuştum , kitaba başlayabilmem uzun sürdü, kalın bir kitap ve zaman sorunsalı derken , kızımın bale dersleri provalardan dolayı uzayınca 17 Kasım 2014 ‘de başlayabilmişim ancak.

unnamed
Kitabı yavaş yavaş okudum bitmesin diye her bir satırı beni o kadar çok heyecanlandırıyor coşku uyandırıyordu ki kızımı akşamları beklerken, öğle yemeği zamanlarımda okurken nerdeyse her okuduğum satırın fotoğrafını çekip paylaşırken buluyordum kendimi, okuduklarımı birileri ile konuşup hissettirdiklerini  daha çok insanla konuşma ihtiyacından dı belki de.

Özellikle 5 Aralık 2015 şu şekilde haykırmıştım kitabı okurken;

#doğadakisonçocuk  “Çocuklar yağmur ormanları hakkında bilgi ediniyor , ama ama genellikle kendi bölgelerindeki ormanlar yada Sobel’in deyişi ile “dersliğin kapısının hemen ötesindeki yeşillik” hakkında hiçbirşey bilmiyor”

  • İstanbul’da yaşayan aileler Çocuklarınız kaç kez #Atatürkarboretum ‘na gitti her mevsim geçişlerini orada kaç kez gördü?
  • Çocuklarınızla #belgradormanı ‘daki yürüyüş parkurunda kaç kez yürüdünüz kozalak topladınız baraj gölündeki muhteşem #nilüferçiçeği ni gözlediniz? Yada bir #kızılgerdan dinlediniz ?
  • #emirganparkı na kaç kez götürdünüz dallarda koşan #sincap ları gözlediniz?
  • Yıllarca gittiğiniz #Beşiktaş’ta kaç kez #ıhlamurkasrı na gittiniz #ıhlamur kokladınız yaprak döken muhteşem #manolya ağacının ihtişamına şahit oldunuz?  Kaçak göçek kaç kez çocuklarınız ağaçların dallarına tırmandı? Ordaki tavus kuşları , tavşanlar ve sincaplar ile oynadı!!
  • Kaç kez gittiniz #sakipsabancimuzesi’ne  bahçesinde ki  muhteşem #sakura ağacına kaç kez hayran oldunuz? Hele hele #sakipsabancimuzesindebahar bir başka
  • Kaç yıldır İstanbul’dasınız kaç kez #adalara gittiniz kaç kez #burgazada da #heybeliada da #büyükada da bisiklet sürdünüz beraber ? 
  • Kaç kez #erguvan zamanı gittiniz adaya hayran oldunuz renklerine?
  • Kaç kez #mimoza zamanı gittiniz burnunuzda mis kokular ile dolaştınız?
  • Kaç kez  bisikletleri sürerken #burgazada daki çalıların dibindeki erik ağacın altına #bisikletleri atıp erik ağacına daldınız çocuklar ile ?
  • Yakın bir çiftliğe gidip minik bir buzağı emzirdiniz?

Kaç kez?

Hadi hemen yarın programınıza alın bundan birkaçını:))

#çocuklagezerizpark #çocuklagezerizdoğa  hastagında bizim gezilerimizden fikir alabilirsiniz.

Çok küçükken İstanbul gezilerimizden,

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yada şu sıcak hikayenin insanın içine işlemesi;

“Kaplumbağa Masalları : Bir #Ahlak Öğretmeni olarak #Doğa

“Bırakın Doğa öğretmeniniz olsun”

“Sık sık , kurtarmasaydık birer birer lekelere dönüşecek olan fırıldakları düşünür , bazende merak ederim : İlkbaharda , arka koltukta hala pijamalarıyla oturan çocuklarıyla kaplumbağa seferine çıkan başka #aileler de var mıydı”

“… kaplumbağa seferlerimizde yaşadığım o garip ve harika duyguyu hala hatırlıyorum.”

Yada bu;

” Çocuklarımızdan doğayı esirgediğimizde onlardan güzelliği de esirgemiş oluruz”

Gezilerimizden,

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yada burada ki gibi;

İçinde hayırseverliğin , yaban hayatının ve çocuk haklarının bulunduğu ” daha yüksek seviyedeki bir kahramanlık ” için çağrıda bulunuyor. Onun tanımıyla “aklı başında” bir uygarlıkta “DAHA FAZLA PARK VE DAHA AZ ALİSVERİŞ MERKEZİ , daha fazla küçük çiftlik ve daha az ticari tarım , …….” ” Yaşadıkları yerlerin öğrencileri olmaları , Wes Jakson ‘un sözleriyle “yerlerinin yerlileri” olmakta yetkinleşmeleri gerekecektir.”

İstanbul’dan,

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

ÇocuklaGezerizBiz Google grubunda ve Facebook gurubunda anneler ile en keyif aldığımız okuduklarımızı paylaşmak önermek bu kitabı okumalısınız ve okuyanlarla buluşalım konuşalım diye yüksek sesle konuşurken sesime sevgili Hadi Ham Yap’ın ortaklarından Filiz ses verdi bende okuyorum ve hadi yapalım dedi , İstanbul gibi kozmopolit bir şehirde çalışan çocuklu kadınların okudukları kitapları konuşmak için fiziki olarak bir mekanda buluşabilmesi çok zor , zaman mekan yer trafik vs,
Geçen haftalarda Kids Nook kitapevinde sevgili Beyhan İslam’ın harika bir semineri vardı . Seminer sırasında Kids Nook sahibelerinden Ayşegül hanım bende kitabı çok merak ediyorum bir çok anne çok seviyorum diye geri dönüşlerde bulunuyor seve seve böyle bir organizasyon yaparım derken baktım bana tarihi göndermişti bile

Ben heyecanlıyım Kitap buluşmaları olarak uzun soluklu bir şey olur mu bilemiyorum ama bu kitabı okumuş aynı coşkuyu paylaşmış anneler ile özellikle #DoğadakiSonÇocuk kitabını konuşacak olmayı düşünmek bile beni çok heyecanlandırıyor .

“Doğasız kalmış bir şehir hem ÇOCUKLAR hemde toprak için iyi olmadığını görüyoruz. İstediğimiz yalnızca DOĞAYLA yeniden bağ kurmak.”

Doğadaki Son Çocuk kitabı ile ilgili yazı yazmış birkaç blogger annenin yazısı aşağıda,

Deli Anne

Yağızlı Hayat

Güneş Nerede

Benim İnstagram ve Facebook sayfasında kitapla ilgili paylaşımlarıma da buradan ulaşabilirsiniz;

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ayrıca bizim çocuklarla açık havada yaptığımız gezileri görmek isterseniz hastagı #çouklagezerizdoğa

Kitaptan;

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Tarih 24/02/2015 Salı
Saat: 18,30
Yer. KidsNook Kitap evi

İletişim Bilgileri
Telefon : (0212) 324 07 06
E-Posta : info@kidsnook.com.tr
Adres : Yıldırım Oğuz Göker Sokak Numara: 11 Akatlar / Beşiktaş / İstanbul
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s