Varmısın Akıllım?

Geçen aylarda  Çocukla Gezeriz Biz Facebook gurubumuzda    Berrasu Blogunun yazarı sevgili Ülkü  akıl oyunlarının duyurusunu paylaştı.

Duyuruda 3. ve 4. sınıflar için zeka oyunları turnuvasının 2. düzenlendiğini yazıyordu. Deniz özellikle Go oynamayı seviyor , anaokulunda iken öğretmeni ile Miniyup setlerini yapmaktan çok keyif alıyordu (Bu setler özellikle iki resim arasındaki fark gibi çalışmalarda çocuğun bakış açısını genişletiyor), abiden kenarda köşede kalmış sudoku kitaplarını ara ara alıp çözmeyi de seviyor.

Başvurumuzun kabul edildiğini bu hafta başı öğrendik , soru tipleri ile ilgili çalışmaya hiç fırsatımız olmadı sadece sitesinde var olan soru örneklerini biraz inceledik kızımla ..

Sabah heyecandan erken kalktık  turnuvanın olacağı Silence İstanbul Hotel  ‘e vardığımızda bizim gibi heyecanlı yüzlerce minik vardı.Sabah Heyecanı

Bir masada soruların hazırlanmasını sağlayan Türk Beyin Takımının zeka oyunları oyuncakları ve kitapçıkları vardı girer girmez hemen alışveriş yaptık iki su doku kitapçığı , bir tane Akıl Oyunları Kitabı ve  akıl küpü  aldık.

Kayıt masasına kaydımız yapıldıktan sonra salonda ki yerini aldı Denizkızı . Organizasyon sponsoru Sompo Japan Sigortanın minik hediyesi kalemlik silgi ve kalemleri pek sevdi  kızım bu tarz minik hediyelere bayılıyor.

Turnuva 4 bölümden oluştu her bir bölümde yaklaşık 20 ila 25 dakika kadar süreleri vardı bu sürede kitapçıktaki soruları çözüp cevap anahtarlarına işaretlediler . Her bir bölüm arasında yaklaşık 15 dakika ihtiyaç molaları oldu.

1. Bölüm ; Görsel Oyunlar  , 22 Dakika idi  toplam 9 soru vardı ; İki resim arasındaki farklar , gölge oyunu , tıpatıp  oyunu ve çiftler vardı,

2. Bölüm; Mantık Oyunları, 23 Dakika toplam 6 soru,

3. Bölüm ; Sodoku Oyunları 24 Dakika 6 soru 2*3 Klasik su doku ve bölgesel su doku ,

4. Bölüm; Akıl Oyunları , 25 Dakika  8 soru ,

3. ve 4. sınıflardan 200’er öğrenci katılmıştı . Her birinden 10 öğrenci finalist seçildi .

20150307_101914

Deniz’in sonuçları özellikle birinci bölümde çok iyi 2. olmuş. Sonrakilerde özellikle Sudoku kısmında daha iyi yapabileceğini düşünüyordu fakat heyecanlanmış  ve bölgesel sudoku hiç çözmediği için kafası karışmış yapamamış. 200 öğrenci içinde 59. oldu.

Böyle bir ortamda olması bizim açımızdan en büyük kazançtı.

Sonrasında aldığı sudoku kitaplarını daha bir hevesle çözmeye başladı turnuva aralarında:)

Aldığı tahta akıl küpünü evirdi çevirdi yapmaya uğraştı eve gelince IPAD’inden nasıl kolay yoldan yapılacağı videolarını araştırdı buldu denedi denedi ve bu akşam artık akıl küpünü çok kısa sürede yapabiliyor:) Özellikle kızımda bu iç motivasyonu oluşturmuş olması bence çok önemli

20150307_181224

Organizasyon gayet iyi idi , organizasyonun yapıldığı otel bu kadar çok çocuk ve aileyi gayet iyi ağırladı, sınav salonundaki görevliler ilgili idi idi çocuklar memnun güzel bir gün geçirdiler.

Reklamlar

Varmısın Akıllım?” üzerine bir yorum

  1. Bilgiyi paylaşmaktan daha önemlisi duyduğu bilginin peşinden giden anne ve çocukları:)) Harika sonuçlar… Kitapçığın sorularına ben de baktım hiçte kolay değildi. 2. süper bir başarı, 59. olmayıda yabana atma. Ben Deniz in sonuçlarıyla gurur duydum.:) Kim katıldığı bir organizasyondan minicik bile olsa düşünüldüğünü hissettiren bir hediye almaktan hoşlanmaz ki:) Sponsor dediğinde zaten gönülleri fethetmeli :)) Turgay öğretmen bu işe gönül vermiş çok değerli öğretmendir, iletişiminizi güçlendireceğinize eminim. Deniz e küçük bir teşekkürüm olacak iletir misin? Yıllardır akıl küpünü yapmaya uğraşırım bir videodan destek almak aklıma gelmemişti. Bu atasözleri Denizkızı’na :))) Akıl yaşta değil baştadır. Akıl akıldan üstündür…:))

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s