Çocukların Gözünden Kent – istanbul

Çocuklarla geçen aylarda Studio-X ‘in önünden geçerken geçen yıl keyifle 3 ay boyunca katıldıkları Çocukların İstanbulu çocuk atölyesini özlediklerini  bu yıl niye burada atölye yok diye bana sitemde bulunmuşlardı  .  Birkaç gün sonra  posta kutuma Çocuk İstanbul’dan bir e-mail geldi yeni eğitim programlarının takvimini belirten, ve hemen yaş gruplarına göre rezervasyonumuzu yaptırdım .

Çocuk İstanbul’un hazırladığı bu yıl yeni başlayan Kent Gözünden Çocuklar – Çocukların Gözünden Kent kapsamında yapılan Yaşadığım Yer çocuk atölyesine katıldık bugün .

Program geçen yıl katıldığımız Çocukların İstanbulu programı gibi   uzun soluklu bir program . Bu ay başladı Haziran ayına kadar devam ettikten sonra 6 Haziran’da çalışmaya katılan tüm çocukların çalışmalarının sergilendiği bir sergi ile son bulacak. Geçen yıl katıldığımız çalışmaların resimlerini @cocuklagezeribiz İnsatagram hesabındaki  #çocuklarınistanbulu hastaginden  yada facebook sayfasındaki bu albümden , videosunu buradan  görebilirisiniz..

Bu çalışma geçen yıl katıldıkları ilk çalışma gibi yine kocaman bir İstanbul haritası çizilmiş örtü  üzerinde oldu. Çocuklar örtü  etrafında dizilip , birbirlerine attıkları yumaklar ile ,

  • Yaşadıkları yerleri ve  en sevdikleri yerleri, yaşadıkları yerlerdeki kokuları  anlattılar,

Sonrasında Yaşadıkları Yerleri Çizdiler ,  ve çizdikleri yerler üzerine sohbet sonrası aydınger kağıdını öğrendiler , ve bu kağıda çizimlerinin ana hatlarını kopyalayıp yaşadıkları yerde onların olmasını istedikleri şeyleri çizdiler ve bunlar üzerine sohbet ettiler.

Gördüğüm talepler arasında daha çok oyun alanı daha çok bahçe daha çok sosyalleşecek yer ağırlıkta idi..  Sergi için birer kutu ev yaptılar ve ayrıldık, bir sonraki hafta olacak yeni çalışmayı heyecanla bekliyoruz.

Bu yıl ki Program detayı aşağıdaki gibi;

İlkbahar Atölyeleri …

Kent Gözünden Çocuklar – Çocukların Gözünden Kent

“Kentlerimize baktığımız zaman kendimizi görüyoruz. Dileriz çocuklarımız gördükleri şeyi severler.”

(CUBE 1993)

Geçen yıl Studio X İstanbul işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz ”Çocukların İstanbul’u” atölyeler serisi bu yıl  “Kent Gözünden Çocuklar – Çocukların Gözünden Kent” adı ile devam ediyor. Farklı yaş grupları için farklı atölyelerin tasarlandığı program 4-15 yaş grubu çocukları, gençleri ve aileleri de kapsıyor.  Atölyelerde çocuklar/gençler, şehirleri ve çevreyi şekillendiren etmenlerin neler olduğunu, şehir planlamasını, bir şehrin yönetilme biçimini keyifli ve eğlenceli biçimde keşfederken aynı zamanda yaşadıkları çevreye ilişkin farkındalıklarını arttırma, şehirde istedikleri, ihtiyaç duydukları, hayal ettiklerini de yansıtma fırsatı buluyorlar. Aileler de bazı atölyelerde bu keyifli deneyimi çocuklarıyla birlikte paylaşıyorlar. Program, sadece çocukların değil, yetişkinlerin, uzman ve akademisyenlerin de katıldığı bir  “Kutu Kent” etkinliği ile noktalanıyor.


  • Kent Gözünden Çocuklar – Çocukların Gözünden Kent Atölyeler serisi tüm çocukları ve aileleri buluşturabilmek amacıyla ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.
  • Katılım sınırlı olduğundan mutlaka kayıt yaptırılması gerekmektedir.
  • Atölye çalışmaları 7 Mart – 6 Haziran arası her Cumartesi Studio X İstanbul’da gerçekleştirilmektedir.

Meclis-i Mebusan Cad. No 35 Fındıklı 

  • Ayrıntılı bilgi ve kayıt için

(0212) 311 7835

 (0212) 311 7703


Atölye Takvimi

Program içeriğine Atölye Programı sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Adsız

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s