2014 Yılı Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesindeki Sakura ağacı

İstanbul’da Sakura Zamanı

Sakura aşık olduğum çiçekler. Sakura’yı ilk oğlumu iki yaşından (2002) bu yana hem sergi hemde çocuk atölyelerine götürdüğüm Sakıp Sabancı Müze’sinin bahçesinde görmüştüm. Aramızdaki aşk o dönemden başlar her Mart sonu nisan başı gibi Sakıp Sabancı Müzesi bahçesinde Sakura’ları görmek içinde çocuk atölyelerine katılırız çocuklar ile.

2014 Yılı Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesindeki Sakura ağacı

Muhteşem ağacın altında minik bir mola vermek hepimize iyi gelir. Sanki Avatar filmindeki sihirli Eywa ağacını hatırlatır bana..

Resim internetten Eywa ağacı Avatar Filminden

Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesindeki Sakura Ağacı altı

Sakura ağaçlarının altında piknik yapmaya Hanami denirmiş , geçen yıl resmi paylaştığımda ekşi sözlükte bulduğum açıklamaları eklemiştim.

#sakura #kirazağacıçiçeği ni görmeye geldik yine, Bu yılda görebildik şükür. Ekşi sözlükte ne denmiş ” sakura çiçeklerini seyretmek japonya’da o kadar ozel bir gelenektir ki bu gelenek yuz yıllardan beri gunumuze sure gelen bir olaydır. eskiden imparator ve onun soylu kesmine hitap ederdi bu cicekler ve genellikle bu yuksek kesmin evlerinin bahcelerini suslerlerdi. guzellik ve estedigin simgesidir. ask ve sevgiyi temsil eder o kısacık omurunde. sakura ve turu kiraz cicekleri actigi zaman japonlar arkadaslarını,sevgililerini ve ailelerini alıp tapınaklara, parklara ve bahcelere akın ederler ve cicek izleme partileri yani diger bir degisler hanami yaparlar. sakura agacların dallarını doktugu donemde bu yerlere gelen insanlar sakura cicekleri altında yurumeyi, kar altında yurumeye benzetiyor. bu doga olayı ulkenin heryerinde duzenlenen festivaller ve senlikler ile kutlanır insanlarca. sunu belirtmek isterim ki kiraz agacının japon kulturunde bu kadar onemli olmasının sebebi sadece guzelligi degil (zaten japonya’nın ulusal cicegidir). dalında cok kısa kalmasıyla hayatın gelip geciciligini simgeledigine inanılıyor. bu cicek uzerine onlarca siir, sarkı ve edebiyat kitaplarında yazarlara esin kaynagı olmustur. hatta ikinci dunya savasında intihar pilotları yani kamikazelerin son ucusa cıkmadan once bu cicegi cizdikleri herkes tarafından cok iyi bilinir. ayrıca sakura bir bayan ismidir. japon milleti hayatlarında ki onemli baslangıcları,evlenecekleri, yeni bir ise baslayacakları ve tatile cıkacakları gunleri genellikle bu agacın yapraklarını doktukleri gunlere denk getirirler. kısacası bu cicek japonya capında tam bir fenomendir. ”

Madem henüz Japonya’ya gidemiyoruz sakuraları görmek için, İstanbul’da çocuklarla ile biz nerede  kendimizce sakura ağacı altına Hanami(piknik)  yapabiliriz;

1- Sakıp Sabancı Müzesi Bahçe’sindeki  Sakura ağacı nefistir aşığızdır her sene açtığını görmek şükür sebebimiz. Bu arada #sakıpsabancimüzesindebahar hastaglı videoma bir bakın derim.

(Orada katıldığımız atölye çalışmaları ise #çocuklagezerizsakıpsabancımüzesi  hastaginde )

Sakura Sakıp Sabanı Müzesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s