Nikko’da geç açan sakuraların festivaline yetiştik…

Çocuklarla Japonya …

Sevgili Esin’in Japonya’ya iki çocukla seyahat ettiğini öğrendiğimde hemen notlarını yazmasını rica ettim. Benim çocukluk hayalim  , Oğluma da  orta okulu bitirince gitmeye söz vermiştik benim adıma çok bilgilendirici oldu siz ÇocuklaGezenAileler içinde faydalı olacaktır diye düşündüm ..

Yıllar sonra okuduğumda, unuttuğum küçük detayları bile hatırlayıp gülümseyebilmek için defalarca yazmaya başladığım ancak bir türlü bitiremediğim, hatta yazmaya başladığım kağıt parçalarını ya da yepyeni ajandaları bile bulamadığım halde bu defa kararlıyım; başladığım işi bitireceğim.
Öncelikle belirtmem lazım: bu bir “daha çok yer görelim, daha hızlı, daha çabuk…” gezisi değildi. Aksine, her adımımız Japonya’yı yaşayarak öğrenme gezisi olarak tasarlandı ve en önemlisi bu adımlar çocuk adımı idi.
“Japonya’ya gidiyoruz” dediğimde “Çocuklarla mı?” diye sorup inanmayan ve bize acıyan gözlerle bakıp “ o kadar masraf ediliyor ama hatırlamayacaklar” diyerek kesin kanaatini bildiren arkadaşlarıma da cevabım “ben hatırlayacağım”…
Kısaca kendimizi tanıtalım: Ben yani Esin 36 yaşında mimar (ama kamuda inşaat kontrollüğü yapıyor), Mete 41 yaşında metalürji mühendisi (ama esnaf), Teoman 7 yaşında 2.sınıf öğrencisi, Timuçin 3,5 yaşında kreş öğrencisi (umarım çocukların AMA ları olmaz)

Japonya

Önce neden Japonya ordan başlayayım.
1. 2005 yılında çok gitmek istediğim Aichi 2005 EXPO’suna gidememiş olmak (Yüksek lisans tez konusu ve hiç başlanılmamış bir doktora ile alakalı bir durum),
2. ABD için plan yaparken vize işinin gözümüzde büyümesi ve çocukların artık deniz aşırı yolculuğa hazır olduğu fikrini kanıksamam,
3. Kuzen Orhan’ın Narita havaalanında çalışıyor olması ve 2014 biterken Eskişehir’e yaptığı ziyarette bu seyahatin imkansız olmadığına beni inandırarak daha ucuz bir yolculuk için ip uçları vermesi. (en önemli etken de Orhan oldu sanırsam)

Bu yolculuğa çocuklarla çıkacaklar için küçük tavsiyeler:
Aktarmalı uçun. Hem daha ucuz, hem de çocuklar hava alanlarında çok eğleniyor. Biz Moskova aktarmalı uçtuk; özellikle arayı uzun tuttuk, hem yolculuğa ara verdik hem de o sıralar Moskova’da bulunan eniştemiz sayesinde hızlı bir Moskova turu yapmış olduk (Rusya için de vizeye gerek yok, aktarma biletimizi gösterince hava alanından çıkmak hiç sorun olmadı) Kızıl Meydan, taksi ile şehir turu ve Gorky Park’ta keyifli bir öğleden sonra geçirmiş olduk.

Gorky Park
Kızıl Meydan

Japonya’ya gitmeden önce mutlaka Japan Rail Pass kartınızı satın alın. Japonya’da satılmıyor, mutlaka gitmeden önce almanız gerekiyor. Böylece belirlediğiniz tarihlerde tercih ettiğiniz süre ile Japon devlet demiryollarına ait trenlerde şehiriçi-şehirdışı limitsiz seyahat edebilirsiniz.

Japonya 2

Ucuz değil ama örneğin sadece Tokyo – Osaka arasında gidiş dönüş biletine denk geliyor çünkü trenler zaten oldukça pahalı. Aslında Japonya’da herşey bizim için oldukça pahalı. Neyse ki bu kart sayesinde, hiç çözemediğim tren bileti muammasını da anlamaya çalışmanıza gerek kalmayacak. Özel bir geçişten oradaki memura hem istasyona girerken hem de çıkarken göstermeniz yeterli. Yoksa çocuklarla birlikte bilet işini nasıl halledersiniz bilmem: girerken biletinizi okuttuğunuzda sadece giriş yaptığınız istasyon belirlenmiş oluyor, çıkarken de gittiğiniz mesafeye göre ücret kesiliyor. Eğer gideceğiniz yer için daha ucuz bir bilet aldıysanız içerde hapis kalıyorsunuz… vb. (küçük bir not: JR Pass ile en hızlı iki treni kullanamıyorsunuz, olsun yine de 300 km/h hiç fena değil)

Japonya 3

Hava alanında ülkeye giriş yaparken zaten vize istemeyen Japonları, turist olduğunuza inandırmanız yeterli, herşey çok kolay oluyor. (JR Pass’ı göstermek bile tek başına yeterli)

Japonya 4

Hemen havalanında mobil modem kiralayın. Kredi kart numaranızı vererek makul bir depozito karşılığında çantanızda gezdirebileceğiniz küçücük bir alet. Asla kaybolmazsınız. Gitmeden önce defalarca Tokyo metrosunda kaybolacağım uyarıları (özellikle de çocuklarla perişan olurmuşum!!!) itiraf ediyorum beni biraz endişelendirmişti. Ama cep telefonu için muhteşem bir uygulamaları var: hangi istasyonda olduğunuzu giriyorsunuz. Saat kaçta nerde olmak istediğinizi girin ve taa taaam… Bütün alternatifler önünüzde. Sakın bir Japon’a yol sormayın, kendi işinizi kendiniz halledin. (Kyoto’da bütün şehirde wireless var ancak bağlantı yine de kopabiliyor)

Ueno / TOKYO – Shinobazu gölünde bir ördeğin içinde: Burada bile biletlerinizi otomattan alıyorsunuz…
Ueno / TOKYO – Shinobazu gölünde bir ördeğin içinde: Burada bile biletlerinizi otomattan alıyorsunuz…

Paranızı havaalanındaki change ofisinde değiştirin. Küçük hesaplar yaparak bu iş için bankalarda saatlerinizi harcamayın. Kredi kartınıza değil, nakit paranıza güvenin – kartınız çoğu yerde işe yaramayacaktır.
Gitmeden önce mutlaka Onur Ataoğlu’nun “Japon Yapmış”, “Japon Ne Yapmış”, “Japon Yapmış Türk Gezmiş” üçlemesini okuyun. (Japonya’ya gitmeye niyetiniz yoksa bile oldukça eğlenceli kitaplar)
Çocuklar, dağ başında bile bulabileceğiniz otomatlarla çok eğlenecektir, her daim bozuk paranızı eksik etmeyin. Susuz kalma ihtimaliniz pek yok, mandalina aromalı su Teoman ve Timuçin’in favorisi oldu. Amerikan fast food zincir restoranlarının her türlüsünü kolaylıkla bulabileceğinizden (hamburger – soğuk sandviç ve tavukçu), suşi ve yosun çorbalarına ve şekerli ekmeklere alışık olmayan çocuklarınız aç kalmayacaktır hem de oldukça ucuza siz de karnınızı doyurabilirsiniz. Bu fast food’ çularda kahvaltı menüleri de mevcut haberiniz olsun.

Japonya 6

İşini aşırı ciddiye alan, size sonuna kadar yardımcı olmaya çalışan resmi insanlara hazır olun. Çocuğunuzun yaptığı şirinliklere gülümseyen, makas alan, onlara yer veren, yüzlerine bakan insanlar beklemeyin asla. Tokyo metrosunda Japonları saatlerce gözlemleme şansım oldu; etrafa bakınan dörtlü bizdik sadece. Herkes kafasını telefon yada tabletine gömmüş, iki kişi asla sohbet etmiyor; bence gürültü edip diğerlerini rahatsız etmesinler diye…. Bu arada o kadar kibarlar ki, bizim gürültümüzden rahatsız olsalar bile kafalarını kaldırıp yine bakmıyorlar bizi rahatsız etmesinler diye… Bizim tramvaydaki teyzeler gibi onaylamadıkları her etek boyuna cık cık yapıp yargılamıyorlar ancak düşüp bayılsak yine ilgilenmeyecekler diye de korkmadım değil…

Bir Kyoto gecesi…
Bir Kyoto gecesi…

Tek tip ve renksiz kıyafetlerinden çok sıkıldım: özellikle Tokyo’da erkekler siyah takım elbise beyaz gömlek ve bond çanta, kadınlar mevsim itibarı ile bejin farklı tonlarında trençkot dizüstü siyah etek ve beyaz gömlek… Genç kızlarda yürüyemedikleri kadar yüksek topuklar… Gece saat 22.00 den sonra bile eve giderken bond çanta ile eve iş götürdüklerini düşündüm başta, ancak sonra havaalanında çalışan temizlik görevlisinin de işe bu kılıkta geldiğini iş yerinde üniformasını giyip eve dönerken de yine bond çantasını eline alıp gittiğini öğrenince içinde ne olduğunu daha çok merak ettim.
Yürüyen merdivenlerde ve bütün yaya yollarında soldan tek şerit yürüyün. Sağınızı hep açık bırakın çünkü Japonların hep bir acelesi var, koşturuyor ve bir yere yetişiyorlar. Sağ şerit bu hızlı arkadaşlar için mutlaka açık bırakılmalı yoksa yaya trafiği felç oluyor.

Nikko’da geç açan sakuraların festivaline yetiştik…
Nikko’da geç açan sakuraların festivaline yetiştik…

Japonya’ya gitmeden önce kesinlikle sigarayı bırakın. Sokakta sigara içmek uygun değil, Kyoto’da tamamen yasak. Yaklaşık 500 m arayla sigara içebileceğiniz özel sınırlandırılmış sigara içilebilen noktalar var. Tren istasyonlarında ve hatta shinkansenlerde bile sigara odaları var ancak kuvvetle muhtemeldir ki trende sigara içip yerinize oturduğunuzda en yakınınızdaki kişi koktuğunuz için yerini değiştirecektir ve siz utanacaksınızdır… Çok nazik ve düşünceli olduklarını düşünmüştüm ama bu konuda oldukça acımasızlar…

japonya 9

Yok ben Türk kahvaltısını özledim, bir büyük markete gidip peynir zeytin alayım diyorsanız orda durun derim… Nasılsa geçici bir süre, geleneksel Japon kahvaltısı istemiyorsanız Amerikan olanına razı olun. (Fast – food zincir mağazalarında ucuz ve idare eden bir kahvaltı) Çünkü öncelikle 1 adet güzelce paketlenmiş bir domates için en az 15 TL ödeyeceksiniz. Zeytin bulamayacaksınız. Numunelik bulsanız bile fiyat-tane oranı sizi şaşırtıp vazgeçeceksiniz. Peynir konusuna gelince 4-5 denemeden sonra belki aradığınız peynir benzeri şeye ulaşırsınız. Çünkü süt ürününe benzeyen her şey, “her şey” olabilir. Paketlerin üzerinde asla İngilizce tek kelime yazı olmadığı için tadına bakmadan ne aldığınızı bilemiyorsunuz.Japonya 10

Taksiler için pahalı demişlerdi ama tren biletlerine kıyasla abartılı değil. Çocuklarınızı bu limuzin taksilerin kapılarından uzak tutun çünkü şoför arka kapıları da otomatik açıp kapatıyor oturduğu yerden. Güneydeki taksicilerle sohbet edebilirsiniz ama Tokyo’da denemeyin, gereksiz çabalara girmeyin. Bembeyaz dantelli ve parfüm kokulu taksi yolculuğunuzun tadını çıkartın.japonya 11
GİTMEDEN ÖNCE HAZIRLADIĞIMIZ PROGRAM
Gitmeden önce hazırladığımız bu programda her güne çocukları motive edecek bir etkinlik koymaya gayret ettik. Hepsini bilgisayar başında çalıştık. Zamanlama olarak gecikmeler yaşasak da nerdeyse tamamına uyduk. Hatta yetişemeyiz dediğimiz Hiroshima için bile 4 saat ayırdık. Bir tek Tokyo Shibuya’da yağmurlu bir gün için ideal etkinlik olarak planladığımız Aoyama Caddesi istikametindeki National Children’s Castle konusunda hayal kırıklığı yaşadık. Hem de nasıl hayal kırıklığı… Sen “muhteşem bir çocuk avm’si: oyun, yemek, etkinlik…herşey sizin için tasarlanmış” diye diye çocukları yağmurun altında yürümek için ikna et, sonra karşına tamamen boşaltılmış devasa bir avm – kültür merkezi karışımı boş bina çıksın…Neyse ki yaşadığımız tek hayal kırıklığı bu oldu…

Ueno / TOKYO – Sakuralı mola…
Ueno / TOKYO – Sakuralı mola…
Shibuya istasyonu Hachiko çıkışı – Şemsiyelerimizden görünmese de arkamızdaki duvarda bir köpek figürü var: Sahibi öldükten sonra bile yıllarca istasyon kapısında gelmesini bekleyen Hachiko – Dünyanın en kalabalık yaya kavşağı olduğu iddia edilen Shibuya Meydanında önemli bir buluşma noktası / TOKYO
Shibuya istasyonu Hachiko çıkışı – Şemsiyelerimizden görünmese de arkamızdaki duvarda bir köpek figürü var: Sahibi öldükten sonra bile yıllarca istasyon kapısında gelmesini bekleyen Hachiko – Dünyanın en kalabalık yaya kavşağı olduğu iddia edilen Shibuya Meydanında önemli bir buluşma noktası / TOKYO
Bazen hedefe koşarak gitmek lazım
Bazen hedefe koşarak gitmek lazım
Fushimi Inari / KYOTO
Fushimi Inari / KYOTO

Fushimi Inari / KYOTO – Hızlı adımlarla tempolu bir dağ tırmanışı boyunca muhteşem ötesi bir doğa ve tapınak… Japonların “fotoğraf çekilecek teras” olarak karar verdiği noktalarda durun, gözlerinizi kapatıp çok derin nefes alın ve gözlerinizi açıp Kyoto’ya tepeden bakın…

Fushimi Inari’de hamburgerci bulamayan Teo….
Fushimi Inari’de hamburgerci bulamayan Teo….

japonya 17

Sabah 09:09 Narita istasyonunda başlayan yolculuğumuz 2 yerel 1 hızlı tren aktarması ile tam olarak planlandığı gibi 12:17’de Nikko JR istasyonunda son bulunca yorgunluktan sızan Teo… Bu aktarmalar çocuklarla çok eğlenceli bir oyuna dönüşüyor: Gelecek olan trenin rengi, hızı ve modelini tahmin oyunu. Hele Tokyo istasyonundaki shinkansen satış mağazasından tüm trenlerin küçük modellerini ve tişörtlerini aldıysanız

Arashiyama’da Bambu ormanı /
Arashiyama’da Bambu ormanı /

Arashiyama’da Bambu ormanı / KYOTO – Oldukça kalabalık… Ancak girişi, daha doğrusu Arashiyama’nın tamamı film seti gibi ve biz oyuncuyduk… Hepimiz büyülendik…

watayama Maymun parkı / KYOTO –
watayama Maymun parkı / KYOTO –

Iwatayama Maymun parkı / KYOTO – Çocukların en çok eğlendiği yerlerden biri oldu… 20 dakikalık zorlu bir tırmanıştan sonra ulaşılıyor. İşin en güzel tarafı ise maymunlar doğal ortamlarında yaşıyor. Onlarla birlikte yürüyorsunuz, sadece beslemek için kendiniz kafese giriyorsunuz.

japonya 20

Iwatayama Maymun parkına tırmanmadan önce lokomotif müzesinin önünde biraz enerji için her daim çantamızda bulunan muz molası…

himiko
himiko

Asakusa’dan Odaiba’ya “himiko” water-taxi ile giderseniz tam 16 farklı köprünün altından geçersiniz. Odaiba’ya gelmeden önceki son köprü Rainbow Bridge (en çok gurur duydukları) gece daha etkileyici… Daha uygun fiyatlı “water-bus” lar da var ama siz gitmişken bu uzay üssüne benzeyen “himiko” yu tercih edin fikrimce 🙂

japonya 22

Ginza / TOKYO
Ginza / TOKYO

Ginza / TOKYO – 32. Kat – Neyse ki çocuklarımın yükseklik korkusu yok 🙂

Hiroshima
Hiroshima

Hiroshima – Timuçin sırtımda ben de ayakta, ikimiz de uyuyoruz yorgunluktan…

Odaiba / TOKYO
Odaiba / TOKYO

Odaiba / TOKYO – Dev GUNDAM : Robot hastası olan Teoman’a “al sana robot” diyerek getirdiğimiz 4 katlı AVM’den daha uzun boylu GUNDAM. (Diver City önünde) – (Robotun ayakları arasındaki yeşil yağmurluklu küçük şey Teoman)

HİMİKO
HİMİKO

Odaiba / TOKYO – Fuji TV Binası önüneki iskeleye “HİMİKO” nun güvertesinde yanaşırken…

Odaiba - Palette town – giant sky Wheel
Odaiba – Palette town – giant sky Wheel

Odaiba – Palette town – giant sky Wheel – Klasik pozumuz… Biz gece bindik, ışıl ışıl bir şehirden başka bişey göremedik… güzeldi ama gündüz daha iyi olabilirdi…

Honda
Honda

Honda ve Toyota, araba ve robot tutkunu 2 oğlan çocuğu için olmazsa olmazlarımızdı… Honda Asimo Show İngilizce sunumu tam nette yazdığı gibi 16:30’da başlıyor… Honda Show Room’u bir harika… Toyota da ise geçmişten günümüze tüm modelleri görebiliyorsunuz… Hatta daha küçük ölçekli gerçek arabalarla çocuklar için test sürüşü bile var ama Japonca bilmeyen çocukları almıyorlar 🙂

japonya 29japonya 30 japonya 31

Son güne kadar pek göremediğimiz Japon çocuklarını neyse ki biraz biraz Disneyland’ta gördük… Burası için kesinlikle 2 gün ayırmak lazım… Bir gün için çok sıkıştırılmış program oldu ama neyse ki bu dersimize de önceden çalışmıştık (çocukların zevklerine uygun etkinlikleri önceden belirleyerek gereksiz yerlerde zaman kaybetmedik)

Reklamlar

Çocuklarla Japonya …” üzerine 3 yorum

  1. ‘daha ucuz bir yolculuk için ip uçları’ kısmını da bizimle paylaşsanız güzel olurdu 🙂

    Benim ve eşimin de çok görmek istediğimiz ortak yerin başında. Fakat hep bir çocuklar biraz daha büyüse hatırlasa isteğimiz de var. Benimkiler, 1 ve 4 yaşlarında daha…

    Teşekkürler anılarınız için.
    Deniz

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s