Orta Avrupa, Romantik Yol ve Benelux : 2. GUN

 

2.GÜN  Avusturya –Viyana (13/06/2015)

Konaklama : Arion City Hotel

Otelde sabah kahvaltımızı yaptık. Türk standartlarına göre zayıf olsada Avrupa ülkesine göre açık büfe oldukça güzel bir kahvaltıydı. Vakit kaybetmeden müzeler bölgesine yol aldık. Bilet satış yerini bulmak biraz zamanımızı aldı. Sorduğumuz herkes farklı yöne yönlendirdi.

Leopold Müzesi

Kişi başı 13 Euro çocuklar ücretsiz. Gustav klimt’in eserlerinin olduğunu duyunca hemen gitmek istedim beni tanıyanlar modher and child adlı eserine olan beğenimi bilirler. Leopold müzesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Gustav klimt’in  sadece bir kaç eserinin baskısı vardı. Diğer sanatçıların eserleride ilgi çekici değildi. Kesinlikle gitmeye değmez zaman kaybı. Müzenin satış mağazasında Viyana’da hiç görmediğim modher and child’ın kolyesi vardı. Çok  beğenerek aldım tek karım o oldu. Viyana’da Gustav klimt’in love adlı eserinden bir çok hediyelik eşya mevcut fakat fiyatları oldukça yüksek.

20150613_101641 20150614_100058

Kunsthistorisches Museum (Sanat tarihi Müzesi)

Mariya Terassa bahçesiyle ,büyülü dünyaya adımınızı atıyorsunuz .Bahçenin düzeni, şekillendirilmiş ağaçları, fıskiyeli havuzları ve şatafatlı binayla birleşince ortamın büyüsüne kapılı veriyorsunuz.

Bahçe Kunsthistorisches Museum (Sanat tarihi Müzesi) ve Naturhistorisches Museum (Doğa tarih müzesi) arasında mükemmel bir uyum içersinde.

Müze saat 10’da açılıyor. Bilet internetten alınabileceği gibi giriştende alınabiliyor. İzdiham yoktu rahat bir şekilde biletleri alarak içeri girdik 1 kişi 14 euro çocuk ücretsiz. İnternette yazdığı gibi combin bilet seçeneği gişede yok. Görevlilerde bu konuda bilgili değil. İngilizce olarak anlayıp anlattıkları şeylerde farklı. Fotoğraf makinası serbest bir çok bölgede flaşsız çekim yapılıyor.Biz alınmayacağını düşünerek yanımızda götürmedik. Cep telleriyle yetinmek zorunda kaldık.

Müze bir kaç katlı girişte asansör ve eşyalarınızı koyabileceğiniz kilitli dolaplar var.

Raphael, Vermeer, Rubens, Dürer, Pieter Bruegel, Caravaggio gibi bir çok sanatçının eserleri var.Tablolar inanılmaz büyük boyutlarda ve o dönemin yaşam şartlarını özetleyen hikayelerle dolu.Odalar labirent gibi birbirine bağlı odalar oldukça büyük ve tavanları çok yüksek. Odaların ortalarında her cepheye bakabilecek koltuklar mevcut hem dinlenerek incelemek hemde yüksek tavanlardaki resimleri rahatlıkla izleyebilme konforunu sağlıyor.Tablolar birçok hikayeler içeriyor. Bir tarafta ihtişamlı hayatlar diğer tarafta savaşlar kesilen kelleler ,akan kanlar. Tuvallerin büyüklüğü, renklerin kalitesi ,Çerçevelerin ihtişamı ,konpozisyonların bir roman yazacak kadar detaylı çalışılması inanılmazdı. Diğer katlarda oldukça güzel eski paralar, arkeolojik sergiler, mısır mumyaları gibi bir çok ilgi çekici detaylar var. Zamanımız kısıtlı olduğu için bu bölgeleri biraz hızlı gezdik. Er ailesiyle buluşmak üzere bu tarihi ve etkileyici mekanı istemeyerek terk etmek zorunda kaldık. Bir taksiye binerek buluşma mekanımız olan schönbrunn sarayına doğru yola çıktık.

5F5A1356     20150614_121316 20150614_124146 20150614_132245

Schönbrunn sarayı

Yıllar önce bir kış ayında ziyaret ettiğim bu saray yazın sıcaklığıyla daha bir başka güzel göründü gözüme. Heyacan içinde ,buluşma yerimiz olan arka bahçeye giderken, çakıllı, taşlıklı yollar bize engel olur gibiydi. Labirentlerde birbirimize kavuştuğumuz anda, başka bir dünyada dostlarımıza kavuşmanın mutluluğunu yaşadık. Çocuklar labirent(Maze) çalılıkları görünce dahada bir mutluluk ve heyacanla yolların keşfine koyuldu. Her labirentin sonunda ulaşılan keyifli oyunlar vardı.Yağmur çiselemeye başlasada bu keyifli macerayı doğanın mis kokusunu içimize çekerek yaşamaya devam ettik. Saray bahçesinin en sonundaki tepelikte yer alan Gloriette’nin terasına çıkıp muhteşem manzarayı solumakta ayrı bir güzeldi. Yağmurun yağması ,tepelere zor şartlarda tırmanmak , Habsburg’ların yazlık sarayı bahçesinde gezen Panorama Treni izlemek ,bizler ve çocuklar için oldukça keyifliydi. Tepe aşağı inerken çocuklar kendilerini çimlerden aşağıya salıverdi, bizlerde arkalarından J .Saray bahçesini gezmek ücretsiz. Labirent için küçük bir meblağ ödedik. Sarayın içini gezmeye vaktimiz olmadığı için simetrik şekilde budanmış çalılıkların ve çiçeklerin içinde dolaşarak ve fotoğraflar çekerek otoparktaki aracımıza ulaşmak için yola çıktık. İstanbuldan rezervasyon yaptırdığımız, hava alanında Er ailesinin teslim aldığı aracımız Wolswogen Transporter dı. Geçen sene iki araçlı seyahatimizdeki bazı zorlukları kolaylaştırmak ve iki şöförle devam etmenin avantajlarını kullanmak için bu yıl böyle bir deneyim yaşamak istedik. Arka sırada çocuklar, Ortada anneler, önde babalar olmak üzere yolculuğumuz başladı.

20150614_152814 20150613_155541 1

Karlskirche (Karl Kilisesi)

Cüzzam salgınında hastalanan kişilerin umudu olmuş Kardinal Karl Borromaeus adına yapılmış. Klisenin önündeki havuza suyun yansıması muhteşem, huzur dolu  bir görüntü sergiliyor.Verilen konserlerle ilgi çekici bir mekan.

20150613_182418 20150614_181648

Hotel Sacher

Viyana merkezde son bir tur atıp karnımızı doyurduktan sonra meşhur Sacher torte ‘yı tatmak için Hotel Sacher’in kapısında sıraya girdik. Eşler bu bekleyişe pek anlam veremeyerek dolaşmaya gittiler. İhtişamlı, sıkışık bir mekan ortam ve sunum güzel fakat pastacılık deneyimlemiş bir kişi olarak çokta övülesi bir tat değildi.

20150613_185355

Hundertwasser Evi

Tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış bir apartman, hiçbir yerinde düz öğe kullanılmamış ve dış yüzeyi rengarenk , binanin üstünde bulunan teraslar büyük bir bahçeyi andırıyor. “Ressam özgür olmak istediği evler ve mimariler hayal eder ve bunları da gerçekleştirir.” demiş tasarımcı. Gittiğimizde yine yağış başlamıştı.Yağmurluklarımızı giydik ve foto çekmek için çabalarken ilerdeki genç gruptan Türkçe yardım çağrısı geldi. Ne tuhaftır ki biz Türk milleti her an her yerdeyiz.Birbirimizin imdadına her koldan yetişiriz .

   20150614_205137 20150614_205357

 

 

 

#ÇocuklaGezerizAvrupa2015 #ÇocuklaGezerizAvusturya   hastaglerinden gezi anında paylaştığımız fotoğraflarımızı görebilirsiniz . Facebook’taki toplu fotolarımız ise burada .

Öncesindeki hazırlığımız ve detaylı ana plan ise burada

  1. Gün Avusturya Viyana burada 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s